טבעונים – אלו הן בדיקות הדם שאתם צריכים לבצע

טבעונים, רוצים לוודא שהבחירות התזונתיות שלכם אינן מסכנות את בריאותכם? תזונה טבעונית מתוכננת היטב יכולה לספק את כל החומרים המזינים הדרושים, אך עדיין עלולים להיווצר חוסרים. לכן בדיקות דם קבועות חיוניות כדי לפקח על הבריאות שלכם ולהבטיח שאתם מקבלים את החומרים המזינים הנכונים.

במאמר זה נשתף מהן בדיקות הדם שאתם צריכים לבצע ובאיזו תדירות, כדי לוודא שאתם בדרך הנכונה. אז בין אם אתם טבעונים חדשים או ותיקים, המשיכו לקרוא כדי לשמור על בריאותכם.

מדוע טבעונים צריכים לעבור בדיקות דם באופן קבוע?

אמנם תזונה טבעונית נקשרת ליתרונות בריאותיים רבים, אבל ייתכן שחסרים בה כמה אבות מזון חיוניים, כמו ויטמין B12, ויטמין D, סידן, ברזל, אומגה 3 ויוד. חומרים מזינים אלה נמצאים בדרך כלל במוצרים מן החי, ומחסור בהם עלול להוביל לבעיות בריאותיות שונות, כגון אנמיה, אוסטאופורוזיס, תפקוד קוגניטיבי לקוי ומערכת חיסונית מוחלשת.

עם זאת, עם תכנון נכון, טבעונים יכולים לקבל את כל החומרים המזינים הדרושים ממקורות צמחיים, חלבון מן הצומח, לדוגמה. ובכל זאת, חשוב לעקוב אחר תוצאות בדיקות הדם שלכם באופן קבוע כדי לזהות ליקויים בשלב מוקדם, לפני שהם הופכים לחמורים ולבעיות בריאותיות.

 

 

אילו בדיקות דם טבעוניים צריכים לבצע?

ישנם כמה דברים שחשוב לבדוק בדם כשאוכלים אוכל טבעוני. אם עבר הרבה זמן מהבדיקה האחרונה קבעו תור לרופא דרך אתר דוקתורים, ובקשו ממנו את הבדיקות הבאות:

  • בדיקת ויטמין B12: ויטמין B12 קריטי ליצירת תאי דם אדומים, סינתזת דנ"א ותפקוד נוירולוגי. מכיוון שוויטמין זה נמצא בעיקר במוצרים מן החי, טבעונים נמצאים בסיכון לחוסר בו. חשוב לעבור בדיקת דם שבודקת את רמת הוויטמין באופן קבוע, לפחות פעם בשנה, כדי לפקח על רמות ה-B12 שלכם.

טבעונים יכולים לקבל ויטמין B12 ממזונות מועשרים, כגון דגנים, חלב צמחי ושמרים תזונתיים או על ידי נטילת תוספי ויטמין B12. אם רמות ה-B1 שלכם נמוכות, הרופא שלכם עשוי להמליץ להגדיל את הצריכה שלכם או לקחת זריקות ויטמין B12.

  • בדיקת ויטמין D: ויטמין D נחוץ לבריאות העצם, ספיגת סידן ותפקוד מערכת החיסון. המקור העיקרי של ויטמין D הוא אור השמש, אבל ניתן לקבל אותו גם ממזונות מועשרים, כמו חלב צמחי, או תוספי מזון.

מאחר שמקורות תזונתיים טבעוניים מוגבלים בוויטמין D, חשוב לבצע בדיקת דם כדי לבדוק את רמות הוויטמין D באופן קבוע, במיוחד בחודשי החורף. הרמות האופטימליות הן בין 30 ל-50 ננוגרם/מ"ל.

  • בדיקת ברזל: ברזל חיוני להיווצרות המוגלובין, הנושא את החמצן בדם. מחסור בברזל עלול להוביל לאנמיה, עייפות ומערכת חיסונית מוחלשת. אמנם מקורות צמחיים של ברזל נמצאים בשפע, אבל הם פחות זמינים מאשר מקורות מן החי.

חשוב לבצע בדיקת דם כדי לבדוק את רמות הברזל באופן קבוע, לפחות פעם בשנה, כדי לפקח על הרמות שלכם. אם רמות הברזל בדם שלכם נמוכות, הרופא שלכם עשוי להמליץ להגדיל את צריכת המזונות העשירים בברזל, כגון עלים ירוקים, שעועית, אגוזים, או נטילת תוספי ברזל.

  • בדיקת סידן: סידן חיוני לבריאות העצם, לתפקוד השרירים ולהעברת העצבים. בעוד סידן ניתן להשיג ממקורות צמחיים, כגון עלים ירוקים ומזונות מועשרים, ספיגתו יכולה להיות מעוכבת על ידי אנטינוטריאנטים מסוימים הנמצאים במזונות צמחיים.

ביצוע בדיקת דם  כדי למדוד את רמות הסידן באופן קבוע, לפחות פעם בשנה, יעזור לפקח על רמות הסידן שלכם. אם רמות הסידן שלכם נמוכות, הרופא עשוי להמליץ להגדיל את צריכת המזונות העשירים בסידן או לקחת תוספי סידן.

  • בדיקת אומגה 3: אומגה 3 חשובה לתפקוד המוח, לבריאות הלב ולהפחתת דלקת. אמנם ניתן לקבל אומגה 3 ממקורות צמחיים, כמו זרעי פשתן, זרעי צ'יה ואגוזי מלך, אבל ההמרה שלהן לצורה הפעילה בגוף מוגבלת.

חשוב לבצע בדיקת דם כדי לברר את רמות האומגה 3 באופן קבוע כדי לפקח על הרמות שלכם בדם. אם רמות האומגה 3 שלכם נמוכות, הרופא שלכם עשוי להמליץ להגדיל את הצריכה של מזונות עשירים באומגה 3 או לקחת תוספים מבוססי אצות.

  • בדיקת יוד: יוד חיוני לתפקוד בלוטת התריס, המווסת את חילוף החומרים, הגדילה וההתפתחות. אמנם ניתן להשיג יוד ממקורות צמחיים, כמו אצות ים ומלח עם יוד, אבל הצריכה שלו יכולה להשתנות במידה רבה בהתאם לתזונה.

כדי לעבור בדיקת דם לבדיקת רמות היוד באופן קבוע כדי לפקח על הרמות בדם שלכם. אם רמות היוד שלכם נמוכות, הרופא שלכם עשוי להמליץ להגדיל את צריכת מזונות עשירים ביוד או לקחת תוספי יוד.

באיזו תדירות טבעוניים צריכים לעבור בדיקות דם?

תדירות בדיקות הדם עשויה להשתנות בהתאם לגילכם, למצבכם הבריאותי ולדיאטה שלכם. עם זאת, כהנחיה כללית, טבעונים צריכים לעבור בדיקת דם מקיפה אחת לשנה, הכוללת ספירת דם מלאה, פרופיל שומנים ובדיקות תפקודי כבד וכליות, בנוסף לבדיקות הספציפיות שהוזכרו כבר.

אם יש לכם היסטוריה של חוסרים תזונתיים או מצבים בריאותיים כרוניים, ייתכן שיהיה עליכם לבצע בדיקות דם תכופות יותר, כפי שימליץ הרופא שלכם.

לסיכום

כטבעונים, חשוב לשים את הבריאות שלכם בראש סדר העדיפויות, ולבצע בדיקות דם קבועות כדי לפקח על רמות החומרים המזינים שלכם. חוסרים בחומרים מזינים חיוניים עלולים להוביל לבעיות בריאותיות שונות, וגילוי מוקדם יכול למנוע מהם להחמיר. תדירות בדיקות הדם עשויה להשתנות בהתאם לגילכם, למצבכם הבריאותי ולהרגלי התזונה שלכם, אך כהנחיה כללית, יש לבצע בדיקת דם מקיפה לפחות פעם בשנה. באמצעות פגישות עם הרופא שלכם ווידוא שהצרכים התזונתיים שלכם נענים, אתם יכולים לקבל את כל אלה מהתזונה הטבעונית ולהנות מהיתרונות הבריאותיים הרבים שהיא מספקת.

המידע באתר הוא לא חוות דעת רפואית או המלצה רפואית מכל סוג שהוא, כדי לקבל את הטיפול המדויק לצורך הטיפול בבעיה יש לפנות לרופא ו/או למומחה בלבד.

מאמרים אחרונים

דברו איתנו על מה שמעניין אתכם

טבעונים אקטיביסטים

נגישות